Migracja Joomla! 1.5 do 3.x

Po co migrować Joomla! 1.5 do 3.x?

Powodów jest kilka, a najważniejsze z nich to:

  • bezpieczeństwo,
  • bezpieczeństwo,
  • bezpieczeństwo.

Joomla! 1.5.26 została wydana 27 marca 2012 roku, czyli już parę lat minęło (sprawdź tutaj). Od tego czasu wiele się zmieniło, zarówno w Internecie jak i języku PHP, w którym Joomla! jest napisana. W tym samym czasie, kiedy odkryto wiele dziur w Joomla! 1.5 i PHP, jednocześnie je załatano (PHP 5.3, rekomendowana wersja na dla Joomla! 1.5, ostatnią aktualizację otrzymało w 2013 roku a minimalna - 4.3 w 2005! - wymagania Joomla! 1.5 i wersje PHP).

Ale stara Joomla! to nie tylko stara Joomla! i stare PHP. To też stary MySQL. Często, utrzymywanie witryny opartej o Joomla 1.5! nie pozwala na przeprowadzenie pełnej aktualizacji oprogramowania na serwerze, ponieważ skończyło by się to po prostu unieruchomieniem strony. Wpływa to oczywiście na bezpieczeństwo zgromadzonych w bazie danych i innych witryn utrzymywanych na tym samym serwerze.

1 rok w IT to wieczność, a co dopiero ponad 7 (w przypadku Joomla!, w przypadku najstarszej wspieranej przez 1.5 wersji PHP to już 14) lat (piszę ten artykuł w sierpniu 2019). W dzisiejszych czasach jest mnóstwo exploitów, które są w stanie włamać się na Joomla! w starej wersji w ułamku sekundy (boty, specjalne programy, skanują strony WWW w poszukiwaniu znanych podatności i włamują się na serwery). W jakim celu? Żeby wysyłać spam i przeprowadzać poważniejsze ataki z przejętych maszyn.

Ile kosztuje zmigrowanie Joomla! 1.5 do 3.x

Każda strona internetowa jest inna dlatego też nie jestem w stanie podać 1 kwoty. W przypadku podstawowej strony, tzw. wizytówki, koszt nie powinien przekroczyć 1000 zł netto. Jednakże dokładny koszt migracji Joomla 1.5! do 3.x będę w stanie podać dopiero po zapoznaniu się z wykorzystanym szablonem, komponentami, dodatkami a także wymaganiami co do migracji (czy musi być przeniesione wszystko 1:1, czy też możliwe jest pominięcie niektórych rzeczy, czy zainstalowane komponenty Joomla! są wspierane w wersji 3.x, dostosowanie szablonu do urządzeń mobilnych, itp.).

Zadbaj o bezpieczeństwo i wygodę migrując Joomla! 1.5 do 3.x

Tak, wygodę. Bo Joomla 3.x to aktualizacje za pomocą 2 kliknięć, nowy interfejs, w pełni responsywne szablony. Dokonując migracji dbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo wszystkich użytkowników Internetu (mniej podatnych na włamanie witryn to mniej przejętych serwerów -> mniej spamu -> mniej ataków).

Chcę zmigrować Joomla! 1.5 do 3.x

Zainteresowany? Zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy lub telefonicznie pod numerem 609 331 337. Jeśli nie odbieram, proszę o SMS, wtedy oddzwonię. Nie jest to aktualnie moje główne źródło utrzymania, zajmuję się tym po godzinach pracy, dlatego realizacja zlecenia na pewno będzie rozłożona w czasie. Również ze względu na obowiązki rodzinne nie jestem w stanie zrealizować zleceń ekspresowych. Mówię o tym na wstępie, bo szanuję swoich klientów. Jeśli jednak Ci to nie przeszkadza (wydłużony czas realizacji zlecenia, nie szacunek do klientów ;)), zapraszam. Za każde zlecenie wystawiam pełną fakturę VAT.

O mnie

Jestem programistą - pasjonatem. Uwielbiam nowe wyzwania, muszę robić ciągle nowe rzeczy, żeby się nie znudzić. Podstaw PHP i JavaScript nauczyłem się sam, następnie na studiach informatycznych i komercyjnych projektach szlifowałem swoje umiejętności. Aktualnie jestem programistą w Nocowanie.pl i eholiday.pl. Mój profil znajdziesz, m.in. na Linkedin i GoldenLine.

Do góry